Linie

Yip Man - Chu Shong Tin - Jim Fung - Dalibor Kuběna

Yip Man

Yip Man

Legendární Yip Man je považován za jednoho z prvních, který začal veřejně vyučovat Wing Chun. Mezi jeho nejznámější žáky patří Chu Shong Tin, Lok Yiu, Wong Shun Leung, Ip Chun, William Cheung a Bruce Lee. Yip Man se narodil v zámožné rodině v pevninské Číně v městě Foshanu, Guangdong. Wing Chun se věnoval od svých 13 let a mezi jeho učitele patřil Chan Wah Shun. V 15 letech se přestěhoval do Hong Kongu a jeho učitelem se stal Leung Bik. Po svém návratu do Foshanu se stal policajtem a učil Wing Chun přátelé a rodinné příslušníky. V roce 1949 se přestěhoval zpět do Hong Kongu a otevřel svou oficiální školu Wing Chun. Po skromných začátcích se studenti Yip Mana začali účastnit srovnávacích soubojů s jinými školami bojových umění a to jen zvyšovalo jeho reputaci. V roce 1967 založil Yip Man a jeho studenti Hong Kong Wing Chun Athletic Association.
Yip Man
Chu Shong Tin

Chu Shong Tin

Velmistr Chu Shong Tin byl jeden z nejdéle trénujících studentů legendárního Yip Mana. V dětství se Chu Shong Tin věnoval Tai Chi, učil jej jeho otec, ale vážně se o bojová umění začal zajímat až když v sedmnácti letech potkal Yip Mana. Jejich první setkání se protáhlo na celý den a Yip Man přesvědcil Chu Shong Tina že mu Wing Chun pomůže překonat jeho chatrné zdraví a bude mu nápomocno k nabytí fyzické kondice. Chu Shong Tin byl fascinován aplikací fyziky a dynamikou struktury Wing Chun a učil se rychle. Později, poté co se věnoval tréninku až 8 hodin denně po dobu 2 let, se stal známým jako „Král Siu Num Tau“ (King of Siu Nim Tau), což je základní sestava Wing Chun. Sigung Chu Shong Tin natočil několik výukových videí s úmyslem uchovat a předat své rozsáhle znalosti Wing Chun. Po smrti Sifu Jima Funga převzal zodpovědnost za International Wing Chun Academy a do svých 82. let (+2015) se věnoval výuce Wing Chun v Hong Kongu.
Chu Shong Tin
Jim Fung

Jim Fung

Sifu Jim Fung se narodil v Hong Kongu v obchodnické rodině. Když mu bylo 14 let byl fyzicky napaden starším a silnějším mužem a to ho přivedlo na cestu bojových umění. Dle rady svého otce vyhledal legendárního Chu Shong Tina a stal se jeho studentem. Během svých studií práv na universitě v Adelaide, Austrálie byl spolužákem požádán o lekce Wing Chun a to byl počátek International Wing Chun Academy (IWCA). Od té doby uběhlo více než 35 let a IWCA má v současnosti stovky studentů z celého světa a pobočky v mnoha městech Austrálie. Z IWCA se po letech stala největší a nejprofesionálnější škola bojových umění v Austrálii. Sifu Jim Fung je autorem dvou knih o Wing Chun a byl za svého života v mezinárodním měřítku považován za jednoho s nejschopnějších praktikantů Wing Chun s největšími znalostmi o systému. „Wing Chun je zručnost jež kombinuje fyziku, matematiku, logiku a biologii v jedno. I na mé úrovni je zde vždy co se učit a zdokonalovat.“ Sifu Jim Fung
Jim Fung
Dalibor Kuběna

Dalibor Kuběna

Sifu Dalibor Kuběna je přímým studentem Velmistra Jima Funga a zařadil se roku 2003 do řad Level 1 instruktorů IWCA (Sydney, Australie). Od svého návratu již 15 let propaguje v České republice Wing Chun kung fu na tématicky zaměřených společenských událostech a učí své studenty ve Wing Chun Praha. Po smrti svého mistra Jima Funga navštěvoval v Hong Kongu Velmistra Chu Shong Tina (+ 2015) Současně pokračuje ve vlastním studiu Wing Chun kung fu s řadou Hong Kongských mistrů z linie Yip Man - Chu Shong Tin.
Nahoru